067 508-88-22 067 508-88-22
044 229-88-90
с 11:00 до 21:30 в будние дни Обратный звонок Обратный звонок

Усе, що потрібно знати батькам, які хочуть звернутися зі своєю дитиною до психотерапевта

Виктория Кметик,

У батьків можуть бути різні причини звернутися з дитиною до психолога. Можна виділити декілька найчастіших:Усі ці маленькі причини можна узагальнити до трьох основних. Насамперед до психолога треба звертатися, якщо батьки втратили контроль над ситуацією, коли не знають, що їм робити і відчувають себе безпорадними. Друга причина - це різка зміна у поведінці дитини, прояви дискомфорту дитини та різкі зміни у поведінці, яких раніше не було. Третя причина - коли від поведінки дитини страждають оточуючі.


Як батькам обрати спеціаліста для своєї дитини?


Все залежить від того, який у батьків запит. Насамперед, важливий вік дитини:


Окрім того, що спеціалісти працюють з дітьми різного віку, також слід зауважити, що є спеціалісти вузькопрофільного напрямку. Вони працюють з дітьми з симптомами гіперактивності, синдрому дефіциту уваги, розладів аутистичного спектру, проблем з вимовою, затримки психічного розвитку. У всіх цих випадках психотерапевт має мати підготовку саме по роботі з тими собливими розладами, які є у дитині.


Як пояснити дитині необхідність відвідування психотерапевта?


Часто батьки не можуть пояснити дитині причину звернення до психотерапевта. Вони можуть сказати, що просто відвідують знайому і дитина має посидіти з батьками, чи що вони йдуть до лікаря на огляд, чи просто “піди зі мною і тобі там щось розкажуть”. Але у всіх цих випадках батькам треба запитати себе: “Чи хочу я побувати гарні довірливі стосунки зі своєю дитиною? Якщо так, чому навіть на етапі звернення до психотерапевта я не кажу дитині правду?”. А правда є у тому, що зараз ви перебуваєте у важкій ситуації і вам потрібна підтримка. Що ви звернулися до спеціаліста, який допоможе і вам, і вашій дитині впоратися з усім й покращити становище.


Що відбувається на сеансі психотерапії з дитиною?


Важко сказати це в якихось чітких параметрах, адже все залежить від запиту батьків й потреби дитини.

Важливо розуміти, що терапія відбувається не лише з дитиною, а й з її батьками. Адже комфорт й покращення стану дитини проходить завдяки тому що батьки починають працювати так само як і дитина. І покращення комфорту в сім'ї, взаємостосунків між батьками та батьківсько-дитячих комунікацій суттєво впливає на покращення стану дитини.


В роботі з дітьми важливо виявити, у чому полягає проблема дитини (якщо це проблема дитини, а не батьків, які привели її до психотерапевта). І подальша робота відбувається з допомогою різних методів, які використовують в роботі з дітьми: арт-терапія, казкотерапія, ігрова терапія, пісочна терапія. Метод підбирається відповідно до віку дитини та основного виду діяльності цього віку. Якщо дитина вже навчається, на сесії з дитиною можуть бути вербальні, письмові завдання, розмови. З дитиною меншого віку більш доцільна ігрова терапія. Також бажано під час сеансу робити певні діагностичні зрізи. Для цього є багато проективних методик, бо дитина не завжди може зрозуміти, що з нею відбувається. Проективні методики дають психотерапевту необхідну інформацію про стан дитини та допомагають підібрати найефективніший спосіб працювати.


Що робити, якщо дитина негативно реагує на необхідність психотерапії?


Реакція дитини багато в чому залежить від меседжу з яким батьки приводять її до психотерапевта. Якщо ціль батьків у тому, щоб змінити поведінку дитина для того, щоб їм було комфортніше - реакція може бути спротив чи агресія. Якщо батьки визнають, що не можуть впоратися з ситуацією і вони звертаються по допомогу разом з дитиною, тоді й в дитини виникає бажання звернутися по допомогу і покращити життя собі та своїм батькам. Під час сесії у дитини виникають різні емоції: від радости до агресії. З усім цим спеціаліст знає як працювати. Дуже важливо щоб у дитини й терапевта були довірливі стосунки. Тому терапевт не має бути інформатором для батьків. Так, спеціаліст працює і з батьками, але він дає коментарі та рекомендації, а не переказ інформації, яку дала дитина. Маленький клієнт такий самий клієнт, як і дорослий, який має право на конфіденційність інформації.


Якщо дитина не хоче ходити до психолога, можна працювати з цим кількома шляхами:Порада батькам


Багато батьків перймаються, що можуть думати оточуючі, звертаєтесь до психотерапевта. Ваша турбота та увага до дитини не роблять вас поганими. Це свідчить лише про те, що на даному етапі ви достатньо мудрі, щоб зупинитись, визнати своє безсилля і звернутись туди, де ви разом зможете з цим впоратись. Будьте уважні до своїх дітей й звертайтесь по допомогу, коли вона вам потрібна.

Записи по теме